Zadania dla Baloników

1. Jak wygląda teatr? – zajęcie społeczne

Zachęcam do stworzenia teatru w domu. Przygotowania pomieszczeń i przedmiotów:

– garderoby (rozłożone stroje na wieszakach, lustro, przybory do charakteryzacji)

– sceny (miejsce do występów)

– kasy (stolik z biletami i miejscem dla kasjera)

– widowni

Rodzic razem z dzieckiem wybiera się na spacer po teatrze. Nazywa i opisuje każde miejsce, oraz osoby pracujące tam (aktor, reżyser, scenograf)

„Przedstawienia czas zacząć!” – wspólne tworzenie przedstawień

2. Zabawa „Pokaż to miną”. Rodzic opowiada dziecku historyjkę. Prosi je, aby reagowało na treść swoją mimiką. W trakcie opowiadania rodzic może ze szczególnym naciskiem wymawiać słowa, które pomogą dzieciom zrobić odpowiednią minę.

Przykładowa historyjka: Trampolinek smacznie sobie spał, gdy ze słodkiego snu obudził go dziwny dźwięk. Skrzacik rozejrzał się zdziwiony dookoła, ale nie zauważył niczego podejrzanego, więc wzruszył ramionami i postanowił wstać. Wesoło sobie podśpiewywał, gdy wkładał swoje ubranko. Kiedy skończył, wyjrzał ciekawie przez okno. A tam… na samym środku podwórka stał wielki, zielony smok! Trampolinek ze strachu szybko wycofał się w głąb pokoju. Był naprawdę zdenerwowany tym, co zobaczył! Jednak po chwili zastanowił się i pomyślał: „Hej hop, przecież smoków nie ma!”. Ta myśl dodała mu odwagi. Śmiało wyjrzał ponownie przez okno i… aż zaśmiał się sam z siebie! Wyjrzał jeszcze raz  z niedowierzaniem pokręcił głową. Bo na podwórku nie było żadnego smoka! To tylko pan Kowalski… rozwieszał duży, zielony dywan, aby go wytrzepać.